(Informasjon fra i går)
Hei
Bygningsarbeidere er i streik fra og med i dag. Streik innen byggfagoverenskomsten alene er første gang siden 1956. Hovedårsaken til streiken er arbeidsgivernes manglende respons på våre krav om sosial dumping, manglende tilbakemelding på vårt krav om heving av minstelønningene samt at arbeidsgiverne i en årrekke har løpt fra ansvaret med å utvikle en ny tømrertariff (entreprenørtariffen).
Først til sosial dumping:
Vårt krav kan oppsummeres i fire deler: a) bedrifter skal iverksette tiltak for økt egenbemanning der denne ikke er tilstrekkelig i forhold til egenproduksjon, b) forhandlinger på forhånd med de bedriftstillitsvalgte ved bortsetting av arbeid og innleie av arbeidskraft, c) krav til avtale på forhånd ved innleie av arbeidskraft og d) en dokumentasjon på hvilke lønns- og arbeidsvilkår som benyttes hos underentreprenører eller leiefirma.
Som et apropos kan nevnes at denne del av vår overenskomst åpner med ”Partene er enige om at det er viktig å arbeide for at bransjen blir mest mulig attraktiv og seriøs.” Med arbeidsgivernes holdning så langt i tariffoppgjøret er det all grunn til å spørre om de virkelig mener dette de tidligere har underskrevet. Det er nok å henvise til en rekke mediaoppslag i uka som gitt angående sosial dumping.
Minstelønn:
Vårt krav er en høyning av minstelønna til 85 % av gjennomsnittslønna for fagarbeidere og 77 % av gjennomsnittet for ufaglærte. Under forhandlingene ble dette konkretisert til et krav om høyning til 140 kroner timen nå og til 149 kroner timen i 2007, for faglærte. Satsene for ufaglærte ble krevd høynet tilsvarende til 128 kroner og 135 kroner i 2007. Arbeidsgiverne har ikke besvart kravet. For oss er minstelønna viktig av flere grunner: Det kommer de lavtlønte til gode, ikke minst tusenvis av polske og baltiske bygningsarbeidere i Norge som også fortjener lønnsøkning. Høyere minstelønn er en nedre grense god å ha når konjunkturene peker nedover. Heving av minstelønna er et rettferdighetskrav for å hindre økte lønnsforskjeller.
Vi godtar at det generelle tillegget høynes med kun ei krone.
Lønnssystemer:
Formelt brøt meklingen sammen på grunn av arbeidet med å utvikle en ny tømrertariff. For utenforstående kan dette være vanskelig å ”trenge igjennom.” Kortversjon er som følger: I flere tariffoppgjør har vi framsatt krav om en ny tømrertariff (entreprenørtariff). Avtaler om dette er inngått uten at arbeidsgiverne har stått ved sine forpliktelser. Ved årets tariffoppgjør ble det nok en gang reist krav om å stå ved tidligere inngåtte avtaler mellom partene. Fra vår side ble det ikke reist noe nytt krav. Ei heller krav som endrer fortjenestenivået i tømrertariffen. Vi ønsker som ved alle andre akkordtariffer at Fellesforbundet og arbeidsgiverforeningen BNL, skal være parter og ta ansvaret. Arbeidsgiverne vil helst ha alt som avtale lokalt. Tapes retten til sentralt avtalte akkordtariffer for tømrerne som er den største faggruppa, vil etter hvert også dette presse fram endringer for alle andre byggfag. Vi trenger sentrale akkordtariffer for å sikre et jevnt lønnsnivå og like konkurransevilkår i en tilnærmet lik byggebransje.
Partene sto i dette og andre spørsmål så langt fra hverandre, at Riksmeklingsmannen ikke fant det hensiktsmessig å fortsette forhandlingene. Bruddet og streiken ble dermed et faktum.
Streiken angår viktige krav for en framtidig byggebransje. Arbeidsgivernes holdning i disse forhandlingene har så langt vært mer enn useriøs. Sånn sett bekreftes en useriøs bransje.
Med hilsen
Roy Pedersen
Oslo-representant i forhandlingsdelegasjonen
og leder i Oslo Bygningsarbeiderforening
roy@bygnigsarbeider.no